Bérleti díj adózása
Ha nem akarod elolvasni, inkább csak meghallgatnád, indítsd el a fenti lejátszót!
Bérleti díj adózása
Akik még mindig úgy gondolják – megjegyzem nagyon helyesen – , hogy kiadott ingatlanuk, a bérleti díj beszedése után adót fizetnek, azoknak érdekes lehet az alábbi szabályzatmódosítás. Akik pedig nyugodtan szeretnének aludni, vállalva ezzel azt, hogy némileg kevesebb pénz marad a birtokukban lakásuk, vagy házuk kiadása után, olvassanak tovább. Ha elolvassák, akkor megtudhassák, miben változnak a szabályok adóügyileg.
Hogy érdemes legyen tovább olvasni, rögtön elmondom, kedvezőbben alakulnak az adózások, tehát némileg több pénz maradhat a zsebünkben, a korábbiakhoz képest.
Miért?
Nos azért elsősorban, mert a bérlőre áthárított közüzemi díjak után ezután nem kell adózniuk a bérleti szerződéssel biztosított lakástulajdonosoknak.
Ez akkor releváns, ha a bérbe adó nem vonja bele a bérleti díj összegébe a rezsiköltséget, hanem azt, külön nyugtával igazolva veszi át a bérlőtől, akkor, amikor ő azt már kiegyenlítette. Kvázi a rezsiköltség megegyezik a bérlő által már korábban (ám ugyan abban a hónapban) kifizetett közüzemi díjakkal, s pontosan annyi összeget vesz át a bérlőtől. Természetesen így a fogyasztást mérő órák továbbra is a bérbeadó nevén maradnak. Ő minden hónapban a számlák megérkezésekor kiegyenlíti a díjakat, majd ezt követően azt a bérlőtől behajtja. Így gyakorlatilag nullára csökken az ebből származó bevétele, tehát értelemszerűen a fizetendő adó összege is nulla. A bérlők a tényleges, valós fogyasztás alapján fizetnek.
Amikor a bérleti díj ban a rezsi is benne van
Mi van akkor, ha a bérleti díj ban benne foglaltatik fixen a rezsi-és egyéb költségek (vélt) összege? Mi után kell akkor adózni a bérbeadónak? A teljesség igénye nélküli felsorolás:
– közös költség (abban az esetben is, ha ez magában foglalja a vízdíjat, vagy mondjuk a szemétszállítás díját)
– maga a fix albérleti díj (ha rezsiköltséggel növelt összeg van megállapítva)
– társasház esetén a házra kötött biztosítás
– esetleges közös képviselő munkabére
– felújítási alap, melyet a lakók közösen fizetnek
– a társasházban lévő közösen használatos terek takarítására fizetett díj
– illetve a közüzemi díjak (ha a bérlő a fogyasztás alapján fizet ugyan a tulajdonosnak, ám ő a szolgáltatónak csak általányt)
Ha azonban a bérleti díj magában foglalja a közüzemi díjakat, tehát ezek összegével eleve növelt a havi összeg, akkor jobban jár a bérlő, (és megjegyzem a bérbeadó is) ha az úgynevezett egyéb szolgáltatások számlái (internet, tv, stb.) a bérlő nevére kerülnek. Így nem csak a bérleti díj lesz kevesebb, hanem a az albérlő saját igényei szerint választhat a meglévő szolgáltatások közül.
Szolgáltatásunk kiterjed az albérleti díj számítás értékbecslésére is, kérje segítségünket!
Mészáros Ferenc
ingatlan és eszköz szakértő