Környezetbarát konyha
Ha nem akarod elolvasni, inkább csak meghallgatnád, indítsd el a fenti lejátszót!
Környezetbarát konyha elrendezése nem is olyan bonyolult feladat, mint, ahogyan azt sokan gondolják.
Egy kis odafigyelés, átgondolt tervezés és már készen is van a minden igényünket és nem utolsó sorban kényelmünket szolgáló helyiség. Persze a lakás minden területén fontos a kényelem és a tudatos tervezés, mai cikkemben kifejezetten az környezetbarát konyha elrendezésére fektetem a hangsúlyt.
A jól átgondolt konyha elengedhetetlen ahhoz, hogy az étel ne csak ízletes legyen, de elkészítője se „hullaként rogyjon” a székbe munkája végeztével. Mert a főzés munka, méghozzá nem kis odafigyelést igénylő folyamat. Fontos tehát, hogy a legnagyobb kényelemben zajlódjon és örömöt okozzon, ne pedig komforttalanságot.
Hogyan néz ki egy ergonomikus konyha?
Fontos, hogy mi és hogyan, hol helyezkedik el a konyhában, függetlenül attól, hogy az mekkora és milyen elrendezésű. Értem ez alatt, hogy pusztán egy síkon, U alakban, vagy esetleg L alakban készül.
Az ergonomikus konyha tekintetében fontos szem előtt tartani a főzés közbeni munkafolyamatok egymás utánját, a sorrendet, hogy ne kelljen plusz mozdulatokat feleslegesen véghez vinni.
Kényelmesen az környezetbarát konyhában
A hűtőszekrény mellett például jó, ha közel van a konyhapult, hogy a kipakolásnál kényelmesen le tudjuk helyezni az ételt, hozzávalókat. A mosogató a következő a „sorban”, majd a főzőlap, melyet szintén egy munkalap szakasz kövessen. Ezután már csak a sütő és a mikró „van hátra”, mely ideális esetben egy úgynevezett torony elemben, egymás felett helyezkedik el. Méghozzá úgy, hogy maga a sütő sem a padló közelében, hanem szem magasságban van. Feleslegesen miért hajolgatnánk, ha egyáltalán nem muszáj. Ráadásul a kicsapódó hő szempontjából biztonságosabb is.
Egy ergonomikus konyhában a bútoroknak általában állítható lábuk van, így a háziasszony magasságához tökéletesen beállíthatóak, hogy minden munkafolyamat kényelmes és kellemes legyen. Természetesen az is fontos, hogy a munkalap fölött elhelyezkedő szekrények is tökéletes magasságban legyenek, használójának testmagasságához igazítva, elkerülve ezzel a létrázást, vagy az ágaskodást, ha egy tárgyat ki szeretnénk venni a szekrényből.
Divatos és szép, nem beszélve az ergonomikus tulajdonságától a fiókos rendszer, melyben lényegesen könnyebb az edények tárolása, átlátható és kiemelésük is jóval könnyebb.
Tervezzünk tehát ergonomikus konyhát, ha tehetjük, saját kényelmünk érdekében!
Mészáros Ferenc
ingatlan és eszköz szakértő