Mezőgazdaságunk energiaforrásai
Ha nem akarod elolvasni, inkább csak meghallgatnád, indítsd el a fenti lejátszót!
Mezőgazdaságunk energiaforrásai – az energia felhasználása
Mezőgazdaságunk energiaforrásai: A mai ember életének minden területén az energiaigény hatalmas megnövekedése miatt – melynek oka mindnyájunk előtt ismeretes – energiafelhasználásunk az egekben van. Aggasztó és nem látjuk előre – csak sejtjük – ennek várható következményeit.
Természetesen az energiafelhasználás a mezőgazdaság terén is nyilvánvaló módon megnövekedett. Folyamatosan bővül az élelmiszerellátás és ezzel arányosan az energiaköltség lett szinte a legfontosabb megoldandó feladat számunkra.
Mezőgazdaságunk energiaforrásai
A múlt század folyamán igen gyorsan emelkedett a mezőgazdasági termelés energiafogyasztása. A hetvenes évek végén azonban már a legfontosabb tényező lett hazánk energiaköltsége. Noha a híres olajválság előtt még energiafelhasználásunk gyors mértékben növekedett, ez némileg lelassult az évszázad végére, s azóta azt mondhatjuk, hogy gyakorlatilag nem változott. Ennek oka többek között az, hogy kis mértékben növekedett az energiahatékonyság – a speciális programoknak köszönhetően. Persze az energia árai ezzel együtt is, folyamatosan emelkednek.
A piaci viszonyokra való átállás a mezőgazdaságban fontos változásokat hozott. Míg korábban a növénytermesztés szinte egyenlő arányban volt az állattenyésztéssel. Mára ez az arány kissé elcsúszott a növénytermesztés javára, noha ott is csökkenés tapasztalható. Az energiaszükségletek megoszlása is változott tehát, s noha az időjárás is minden pillanatban változtathat a helyzeten, nagyjából látjuk, hogy mennyi energiát használunk arányaiban.
Az energiaforrások fajtái, rendszerei pár mondatban
Maga az energia energiahordozóhoz kötődik, mely szerint van primer- vagyis elsődleges energiahordozó, ami a természetben előforduló anyagot jelent. Ilyen lehet a földgáz, a hőenergia, a napsugár, a szél vagy a víz. Ezeket az anyagokat alakítjuk át a legjobb felhasználást elősegítendő, elektromos árammá, avagy például fűtőolajjá.
Ezek az energiahordozók is feloszthatóak, megújuló, (nap, szél és vízenergia), melyek gyakorlatilag korlátlanul rendelkezésre állnak. Hiszen folyamatosan megújulnak, illetve fosszilis – tehát nem újítható csoportra (szén, földgáz).
Halmazállapot szerint is csoportosíthatjuk az energiaforrásokat, – szilárd, pl. tűzifa, vagy a kőszén, folyékony, a kőolaj, valamint gáznemű- és végül a speciális, mint pl. a nukleáris áram – tulajdonságaikkal.
Hazánkban – mint másodlagos energiaforrás – a villamos energia, mégpedig a rendkívül sokoldalú kihasználhatósága miatt. Ám manapság igen nagy teret kap a nukleáris energia termelése és annak felhasználása is.
Mészáros Ferenc
ingatlan és eszköz szakértő